Често в селското стопанство се използват неадекватни количества фосфорни торове, за да се постигане желания добив. Ние разрешихме този проблем!
FOSFIX увеличава количеството фосфор в почвата, достъпен за усвояване от растенията.
Фосфорът е важен биоген за фотосинтезата, за метаболизма на материалите и енергията, участващи в синтеза на нуклеинова киселина (РНК и ДНК) като част от фосфолипидния състав на клетъчната мембрана. Той подобрява устойчивостта на растенията към стресови фактори. Участва в синтеза на всички масла, захари, скорбяла и др. Благоприятства растежа, кореновия растеж и цъфтежа. Участва в трансформацията на слънчевата енергия в химическа. Фосфорът се намира в почвата, както в органична, така и в минерална форма. Независимо от това, количеството на достъпния фосфор е много ниско в сравнение с общото количество на фосфора в почвата. Теглото на фосфора в изсушено цяло растение е около 0,25%. Когато растенията имат недостиг на фосфор, те спират да растат, издънките стават по-тънки и по-къси, страничните пъпки не разцъфват и умират, краищата на листата стават червени или кафяви, плодовете узряват бавно и променят формата си. Фосфорът е от съществено значение за растежа на растенията, за съжаление е химически много активен елемент и затова не се намира в свободна форма в природата.
Как действа FOSFIX?
FOSFIX съдържа бактериите Bacillus megaterium var. phosphaticum. Когато се прилага върху почвата, той освобождава фосфор от форми недостъпни за растенията, като калциев, железен и алуминиев фосфат и ги превръща в достъпни за растенията форми. При използване на продукта, растенията нямат недостиг на фосфор и могат постепенно да се развият и узреят.
Научните изследвания показаха, че само за един месец след употребата на FOSFIX количеството фосфор в почвата, достъпен за растенията се увеличава с 22%, а след 2 месеца с 31%.
След използване на FOSFIX също така значително се увеличава съдържанието на захароза в растенията. Тя е много важна за рапицата, пшеницата и дугите зимни култури, тъй като съдържанието на захари в растенията е един от най-важните фактори за презимуването им.
FOSFIX се препоръчва за употреба при почви с високо съдържание на фосфор, за да увеличи количеството на достъпния за растенията фосфор, а при почви бедни на фосфор, за да се повиши ефективността на фосфорните торове.
FOSFIX се препоръчва за всички култури, чувствителни към недостиг на фосфор.
Ползи от прилагането на FOSFIX:
FOSFIX е в течна форма, която е удобна за всяко приложение.
FOSFIX може да се смесва с всички торове и пестициди, ако производителят не е указал обратното.
Използването на FOSFIX увеличава съдържанието на захароза в растенията.
Производител: BIOENERGY LT, EU
Съдържание:
Микроелементи:
Норма на приложение:
1 литър на хектар (100 мл/дка) преди или след засаждането, преди листата на растението да покрият повърхността на почвата.
FOSFIX съдържа бактериите Bacillus megaterium var. phosphaticum. Когато се прилага върху почвата, той освобождава фосфор от форми недостъпни за растенията, като калциев, железен и алуминиев фосфат и ги превръща в достъпни за растенията форми. При използване на продукта, растенията нямат недостиг на фосфор и могат постепенно да се развият и узреят.
Научните изследвания показаха, че само за един месец след употребата на FOSFIX количеството фосфор в почвата, достъпен за растенията се увеличава с 22%, а след 2 месеца с 31%.
Специалиста по разтваряне на фосфат Bacillus megaterium. Отключване на замразени резерви с Bacillus Megaterium.
Общоприето е, че вашата реколта получава само 27% от водоразтворимия фосфор, преди да се заключи в почвата и да стане част от замразен резерв. Смущаващо е да осъзнаете такава драматична неефективност, при която се възползвате само от малко над една четвърт от вашата инвестиция във фосфор. Добрата новина обаче е, че не сте го загубили. Ако тествате общите си фосфатни резерви, ще откриете, че тази замразена инвестиция остава в почвата ви, понякога в много стотици ppm. В зависимост от историята на фосфатното торене на вашата почва, може да имате достатъчно фосфат в резерв, за да поддържате многобройни цикли на културите. Ключовият въпрос става: „Как мога да използвам моите „замразени“ резерви и да намаля нарастващите си разходи за торове?“
Има няколко стратегии за разтваряне на P, които трябва да се вземат предвид. Един подход е използването на бобови растения, чиито киселинни коренови ексудати могат да прекъснат връзката между неподвижния фосфор и калций (или фосфор и желязо в червените почви). Въпреки това, за да бъдат ефективни тези Р солюбилизатори, те трябва да са действащи бобови растения, в противен случай те не са нищо повече от пътник. Но може би се чудите какво определя „функциониращо“ бобово растение. Просто казано, тези растения трябва да съдържат червения пигмент, известен като легхемоглобин в своите нодули. Без него те не могат да отделят киселинен ексудат, което ги прави неефективни при разтваряне на P.
Друга особено продуктивна техника за достъп до вашата замръзнала жила включва използването на P-солюбилизираща биология. Двете най-изследвани опции тук включват Bacillus megaterium и микоризни гъби (AMF). Нека разгледаме по-отблизо бактериалния вариант.
Интересно е да разберете как точно тези същества освобождават вашите заключени фосфатни резерви. Bacillus megaterium освобождава ензими фосфатаза, които катализират освобождаването на фосфат от органичната материя. Те могат също да се използват заедно с меласа за увеличаване на наличния в растенията P компонент на естествения скален фосфат.
Подобно на бобовите растения, тези бактерии могат да произвеждат органични киселини като лимонена киселина и глюконова киселина. Тези киселини могат да помогнат за дисоциирането на тройно отрицателно заредения фосфат от двойно положително заредения калций, което води до водоразтворим фосфат. Този процес е по-щадяща версия на киселините като фосфорна киселина и сярна киселина, които се използват за създаване на водоразтворим P от каменен фосфат (в случай на DAP/MAP и суперфосфат).
Bacillus megaterium също така произвежда мощни желязохелиращи вещества, наречени сидерофори. Те могат ефективно да увеличат наличността на фосфат, тъй като намаляват образуването на неразтворим железен фосфат.
Освен това, тези щамове Bacillus отделят захари, наречени екзополизахариди (EPS), които проявяват силни хелатиращи способности с калций и магнезий. Когато тези двойно положително заредени катиони са свързани, те не могат да се прикрепят към фосфора. Това означава, че повече фосфати остават на разположение за усвояване от културите.